ניקוי וחיטוי מאגרי מים במבנים

לא רבים מודעים לכך, אולם בבניינים רבים, בעיקר רבי קומות או בבניינים הנמצאים באזורים גבוהים, קיימים מאגרי מים שמטרתם לספק מי שתייה לכל הדירות בבניין. הדבר נדרש מכיוון שהרשות המקומית האחראית על אספקת המים לתושבים, בדרך כלל לא מסוגלת לבצע העברת מים בלחץ גבוה אל הקומות הגבוהות בבניין, ולכן דואגת להצבתם של מכלי מים מפלסטיק, מאסבסט או מבטון על גגות המבנים ומהם זורמים המים אל הדירות.

למרות שהרשות המקומית היא זו שאחראית להצבתם של אותם מאגרי מים בבניינים, היא אינה מספקת שירותי ניקוי וחיטוי של מאגרי מים. ניקוי וחיטוי המאגרים הוא תנאי הכרחי שיש לבצע מכיוון שמאגרים אלה חשופים לחדירתם של מזהמים שונים היכולים לפגוע באיכות המים ולסכן את בריאותם של הדיירים. ועד הבית הוא שצריך לדאוג לכך שהעבודה תתבצע על ידי חברה פרטית המתמחה בתחום, על מנת להבטיח שהמים אכן יהיו ראויים לשימוש.   חשוב מאוד שהניקוי יתבצע אחת לשנה – ע"פ הנחיות משרד הבריאות ותקנות בריאות העם, על מנת למנוע זיהום של מי השתייה, שעלול לגרום למחלות חמורות. מכיוון שמדובר בהליך בעל חשיבות גבוהה במיוחד הנוגעת לבריאות האדם, יש להקפיד על כך שהחברה שתבצע את פעולת הניקוי והחיטוי של מאגרי המים תהיה אך ורק חברה הפועלת ברישיון משרד הבריאות ותפעל על פי הנחיותיו. רק כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שהמים הזורמים בברזים שבדירתכם ראויים לשתייה, לשטיפת פירות וירקות, לצחצוח שיניים, לשטיפת כלים, לרחצה וכו'.

זיהום מי השתייה

כאמור, החשיבות הגדולה של ניקוי וחיטוי מאגרי מים במבנים אחת לשנה על ידי חברה מורשה, נובעת מהסכנות הגדולות הטמונות בשתיית מים מזוהמים. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות העלו, כי כמות המחלות המועברת באמצעות מים הולכת וגדלה, וכי מדובר בסכנה תברואתית חריפה. לפניכם רשימה חלקית של מחלות שעלולות להיגרם משתיית מים מזוהמים ומחשיפה נשימתית אליהם:

 • מחלת הלגיונרים – מחלה הנגרמת על ידי חיידק בשם ליגיונלה פנאומופילה, הגורם לדלקת ריאות ולקדחת הפונטיאק.  החיידק עובר בדרכי הנשימה ומתיישב בריאות, בדר"כ כתוצאה מחשיפה לאירוסולים של מים (חלקיקי מים) החודרים לדרכי הנשימה של האדם. אירוסולים של מים נוצרים בדר"כ במקלחות, ג'אקוזי וכו'. קיימות הנחיות מיוחדות לטיפול בחיידק זה, המהווה איום משמעותי על בריאות האדם.  קצת על החיידק.. חיידקי הלגיונלה מתרבים באופן מואץ במערכות מים בטמפרטורה של עד 49 מעלות, בתנאים כאלו ובהצטברות אבנית ומשקעים אורגאניים במאגרי המים החיידק מגיע לרמות של מנה מדבקת (הכמות הנדרשת להדבקה במחלה). קיימות דרכי טיפול שונות בחיידק הלגיונלה ובהן חימום המים לטמפ. של מעל 49 מעלות למניעת התרבות, וכמובן ע"י ניקוי המשקעים והאבנית וחיטוי יעיל של המים.
 •  כולרה (חולירע) – מחלה הנגרמת על ידי חיידק בשם ויבריו כולרה וגורמת לשלשול מימי בכמויות גדולות, להקאות, להתכווצויות שרירים ועוד, ויכולה אף לגרום למוות.
 • מחלות מעיים – הנגרמות ממזהמים רבים, חיידק הסלמונלה למשל. קיימות מחלות מעיים רבות כטיפוס הבטן, דלקות במעי ועוד.
 • שלשולים – הנגרמים כתוצאה מחשיפה לחיידקים, לפרזיטים שונים וחד – תאיים, כגון קרפטוספורידיום, ג'יארדיה (המתיישב במעיים ופוגע בהן) ועוד.

חדירתם של חיידקים אלה ומזהמים נוספים אל מאגרי המים נגרמת בין השאר גם  כתוצאה מכניסתם של מזיקים שונים אל המאגרים דרך פתחים לא מוגנים הקיימים בהם. בין המזיקים החודרים בדרך כלל אל מאגרי מים אלה אנחנו מוצאים יונים, חרקים, זוחלים, חולדות ועוד, אשר עושים את צרכיהם במקום וגורמים לזיהום חמור של המים המגיעים אל הברזים שלנו.

ניקוי וחיטוי מאגרי מים – אופן הפעולה

על מנת למנוע את חדירתם של המזיקים והחיידקים שהוזכרו לעיל אל מאגרי השתייה המוצבים על גגות הבניינים בהם אנחנו גרים, חשוב מאוד לבצע ניקוי וחיטוי מאגרי מים אחת לשנה. על פי הנחיות משרד הבריאות העבודה צריכה לכלול את הפעולות הבאות:

תהליך הניקוי

 • סגירה של צינורות הכניסה והיציאה של המים במאגר.
 • הרקת המים והמשקעים (דרך צינור ניקוז או משאבה).
 • תיקון צביעה ואטימה של חלקי המאגר והציוד במידה ונדרש.
 • ניקוי המאגר באמצעות מברשות בעלות זיפים קשים ובאמצעים מכניים נוספים, או בעזרת זרם מים בלחץ 10 אטמוספירות לפחות עד שמי השטיפה צלולים.
 • ניקוי של פנים המאגר הכולל הוצאת לכלוך, חפצים זרים וכו'.
 • שטיפה וניקוז להרקת המאגר לפני תהליך החיטוי.

תהליך החיטוי

 • חיטוי המאגר באמצעות סודיום היפוכלוריט ו/או חומרים נוספים העומדים בדרישות תו התקן הישראלי המתייחס לכימיקלים לטיפול במי שתייה (ת"י מספר 5438):

ע"פ ההנחיות לניקוי וחיטוי מערכות אספקת מים שנקבעו ע"י משרד הבריאות, החיטוי מתבצע ב- 4 שיטות שונות:

1.ריסוס או מריחת כלור במאגר ריק

2.חיטוי בכלור במילוי הדרגתי

3.חיטוי באמצעות חום (מים חמים\קיטור)

4.ניקוי וחיטוי מאגר מלא ללא הרקה – באישור משרד הבריאות ומיועד למאגרים גדולים בלבד בעלי נפח ש מעל 25000 קוב (מ"ק) (נערך באמצעות רובוט תת מימי ובאמצי בקרה מתקדמים)

 • מילוי מחדש של המאגר.
 • דיגום המים ואישור המאגר לצריכה – הדיגום ייערך ע"י דוגם מי שתייה מוסמך משרד הבריאות (ע"פ "נוהלי דיגום איכות מים") וייבדקו רמת הכלור במים ועכירות המים. בנוסף, דוגם המים יעביר דגימת מים למעבדה מוסמכת לצורך בדיקת איכות מיקרוביאלית לנוכחות חיידקי קוליפורם – בדיקה אינדיקאטורית המעידה על נוכחות פתוגנים  (הדיגום ייערך בסיום עבודת החיטוי ולא יאוחר מ- 24 שעות שלאחריה).   המים הנבדקים צריכים לעמוד באיכות הנדרשת ע"פ תקנות בריאות העם (איכותם הבריאותית של מי שתייה).

 

רק לאחר קבלת תוצאות דיגום תקינות ניתן יהיה לאשר את השימוש במאגר.

 עם סיום העבודה יש להדביק במקום בולט מדבקה עם פרטי מבצע העבודה, כתובתו, תאריך ביצוע החיטוי ותאריך היעד לביצוע החיטוי הבא.

 

בנוסף לטיפול השנתי, יש לבצע ניקוי וחיטוי מאגרי מים גם במקרים הבאים:

 • התקנת מערכת אספקת מים חדשה (לצורך קבלת אישור לאספקת המים).
 • ביצוע עבודות שיפוצים ותיקונים במאגרים קיימים.
 • גילוי של זיהום חיידקי במאגרים קיימים.

 

אנפה – מים נקיים ללא חיידקים

אנפה – המכון הישראלי לאיכות הסביבה, מבצעת ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבניינים באישור משרד הבריאות. הצוות המקצועי של אנפה מוסמך לביצוע עבודות ניקוי וחיטוי מאגרי מים ועושה שימוש בציוד ובחומרים מתקדמים המאושרים על ידי המשרד. עבודה יעילה ומקצועית בהתאם לנהלים הקיימים שנקבעו ע"י משרד הבריאות תבטיח  שמי השתייה שלכם יהיו נקיים מכל חיידק  ומזהם אפשרי. בנוסף לחיטוי המאגרים,  המומחים של אנפה יציעו פתרונות להשבחת המערכת, על מנת להבטיח ככל שניתן שמי השתייה יישארו נקיים וראויים לשימוש.

לקבלת מידע נוסף אודות ניקוי וחיטוי מאגרי מים במבנים – צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם