הנחות ועובדות אודות הראדון

הנחה: המדענים אינם בטוחים אם הראדון אכן מהווה בעיה. עובדה: למרות שיש מדענים שאינם מסכימים ביניהם לגבי המספר המדויק של התמותה בגלל ראדון, הרי שכל ארגוני הבריאות הגדולים (כמו המרכז לבקרת מחלות, האיגוד האמריקני למחלות ריאה והאיגוד הרפואי האמריקני) מסכימים להערכות לפיהן הראדון גורם מידי שנה לאלפי מיתות הניתנות למניעה עקב סרטן ריאות. זה נכון במיוחד כשמדובר במעשנים, היות שהסכנה הנשקפת למעשנים גדולה בהרבה מאשר ללא-מעשנים.
הנחה: בדיקת הראדון היא קשה, גוזלת זמן ויקרה. עובדה: קל לבדוק הימצאות ראדון. תוכלו לבדוק את ביתכם בעצמכם ע"י הזמנת גלאים בדואר לאחר התייעצות עם בודק מוסמך שלנו או בהגעתנו פיסית אליכם לבית או למשרד להנחת הגלאים ואיסופם בתום זמן החשיפה.
הנחה: לא ניתן לתקן בתים עם בעיית ראדון. עובדה: קיימים פתרונות פשוטים לבעיות הראדון בבית. בעלי בתים\משרדים רבים כבר טיפלו בבעיות ראדון שנתגלו אצלם לאחר ביצוע הבדיקות. את מרבית הבתים ניתן לתקן בערך באותה עלות כמו של תיקונים אחרים בבית. פנו לאנפה לקבלת ייעוץ 1800800771
הנחה: הראדון משפיע רק על סוגי בתים מסוימים. עובדה: אופן בנייתו של בית יכול להשפיע על רמות הראדון. עם זאת, הראדון עלול להוות בעיה בבתים מכל הסוגים: בתים ישנים, בתים חדשים, בתים ללא איטום יעיל, בתים מבודדים, בתים עם מרתפים, בתים ללא מרתפים, ממ"דים קומתיים, חדרים או יחידות דיור צמודי קרקע. הגיאולוגיה המקומית, חומרי הבניין והאופן בו הבית נבנה הם בין הגורמים העיקריים הקובעים את ריכוזי הראדון ונוכחותו בחדר.
הנחה הראדון מהווה בעיה באזורים מסוימים בארץ בלבד. עובדה: ראדון קיים בכל הארץ, הארץ מחולקת לאיזורים המועדים לגז ראדון ואיזורים שאינם מועדים לגז ראדון בהם נמדדים פחות חריגות בהתייחס לתקנים. בעיות הראדון שונות אמנם מסביבה לסביבה, הדרך היחידה לדעת מהי רמת הראדון אצלכם היא לבצע בדיקה.
הנחה: תוצאות הבדיקה אצל השכן שלי מהוות אמת-מידה טובה אם גם אצלי יש בעיה. עובדה: לא נכון. רמות הראדון עשויות להיות שונות מאד בין בית לבית. הדרך היחידה לדעת אם בבית שלכם יש בעיית ראדון היא לבדוק זאת.

 

מיתוסים ועובדות אודות הראדון (המשך)

הנחה: כולם צריכים לבדוק הימצאות ראדון במים שלהם. עובדה: אף שהראדון חודר לבתים מסוימים דרך המים, חשוב לבדוק קודם לכן הימצאות ראדון באוויר של הבית.
הנחה: קשה לקנות או למכור בתים שהתגלו בהם בעיות ראדון. עובדה: במקומות בהם תוקנו חריגות של גז הראדון, אין מניעה לחיות שם, להיפך נוכחות מערכות הגנה בפני ראדון (גז הקיים בכל הארץ) מעניקה יתרון.
הנחה: אני גר בבית שלי זמן כה רב, עד שאין הגיון בנקיטת פעולה דווקא עכשיו. עובדה: בכל עת מומלץ להפחית את הסיכוי לחלות, גם אם הייתה נוכחות ארוכת שנים במקום בעייתי מומלץ לבדוק ולשפר.
הנחה: אי-אפשר להיעזר בבדיקות קצרות-מועד כדי להחליט לתקן את הבית. עובדה: ניתן להיעזר בבדיקה קצרת-טווח כדי לקבוע באם יש חריגות ולקבל המלצות המתייחסות לביצוע פעולות שיפור להפחתת הראדון. עם זאת, תינתן המלצה לבצע בדיקת גז ראדון ארוכת טווח בהתייחס לתוצאות. בדיקה ארוכה של 3-6 חודשים בתנאי מחייה רגילים (ללא סגירת החדר) תיתן ממוצעים המתייחסים לאורך השנה ותמונת מצב טובה.

 

הראדון במים


קיימים בביתכם שני מקורות עיקריים לראדון: הקרקע ואספקת המים. בהשוואה לראדון החודר לביתכם דרך המים, הרי שהראדון שחודר לבית דרך הקרקע ולאוויר מהווה סיכון גבוה בהרבה. המחקרים הוכיחו שהסיכון ללקות בסרטן ריאות עקב שאיפת הראדון שבאוויר גבוה בהרבה מאשר לחלות בסרטן קיבה כתוצאה מבליעת מים המכילים ראדון. עיקר הסיכון הנשקף מהראדון שבמים נובע מהראדון המשתחרר אל האוויר כשמשתמשים במים במקלחת ובמטלות משק-בית אחרות. בדרך כלל, הראדון שבמים איננו הגורם לבעיה.

הטבלה המחזורית: Rn = Radon

גז ראדון: המדריך השלם

  1. גז ראדון: סקירה כללית.
  2. איך חודר גז הראדון לביתכם?
  3. כיצד תבדקו את ביתכם?
  4. מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה שתקבלו?
  5. איך להוריד את רמת גז הראדון בביתכם?
  6. הסיכונים בחשיפה לגז הראדון.
  7. הנחות ועובדות אודות הראדון.