הראדון הינו גז מסרטן ורדיואקטיבי

לא ניתן לראות את הראדון, ואי-אפשר להריחו או לטעום אותו. ההערכה היא שהראדון גורם לאלפים רבים של מקרי מוות בשנה. הסיבה לכך היא שכאשר נושמים אוויר המכיל ריכוזים גבוהים של ראדון ולאורך זמן, עלולים ללקות בסרטן ריאות. למעשה, ראש מינהל בריאות הציבור בארה"ב התריע כי הראדון הוא הגורם השני במעלה לסרטן ריאות בארה"ב. רק העישון גורם ליותר מקרי מוות עקב סרטן ריאות. אם אתם מעשנים ובנוסף יש בביתכם רמות גבוהות של ראדון, הסיכון שלכם ללקות בסרטן ריאות גבוה יותר.

את הראדון ניתן למצוא בכל מקום

מקורו של הראדון בהתפרקות טבעית (ורדיואקטיבית) של אורניום באדמה, בסלעים ובמים, והוא מגיע אל האוויר שאנו נושמים. את גז הראדון מוצאים בכל רחבי הארץ. הוא מסוגל לחדור לכל סוג של מבנה – בתי מגורים, מרתפים, משרדים, בתי-ספר, יחידות דיור, מקלטים, ממ"דים קומתיים וכו' – ולכן במקרים רבים מוצאים רמות ראדון גבוהות בחללים הפנימיים הללו. הבית הוא המקום בו אנו ובני משפחותינו נמצאים בסבירות הגבוהה ביותר להיחשף לראדון, משום שבו אנו מבלים את עיקר זמננו, וכמובן גם במקום העבודה.

מומלץ לבדוק נוכחות של גז הראדון

בדיקה זו היא הדרך היחידה לדעת באם אנו מצויים בסיכון בגלל החשיפה לגז הראדון. המשרד להגנת הסביבה האמריקאי וראש מינהל בריאות הציבור בארה"ב ממליצים לבדוק גז ראדון בכל מבנה צמוד קרקע, עם התייחסות מיוחדת גם לבתי-הספר, ומוסדות נוספים.
הבדיקה היא זולה ופשוטה מאד לביצוע, היא אינה אמורה לגזול יותר מכמה דקות מזמנכם. מיליוני אנשים כבר בדקו את נוכחותו של הראדון בבתיהם, במקומות העבודה, בבתי הספר, גני הילדים וכו'.

באפשרותכם לטפל בבעיית הראדון

הבדיקות לקביעת ריכוזי גז הראדון הינן יעילות ביותר וכן השיטות להפחתת גז הראדון הינן טובות ואינן יקרות מדי, ניתן בהחלט לטפל בבעיית ראדון גם לאחר שהמבנה הוקם בין אם הוא חדש ובין אם הוא בן עשרות שנים. יש מערכות להפחתה ומניעה של ראדון המסוגלות להפחית את רמות הראדון בחדרים בשיעור של עד 99%. ניתן להוריד רמות ראדון גבוהות ביותר לשיעורים טובים.

ניתן כבר בשלב הבנייה להכליל אמצעים המפחיתים ומונעים חדירות גז הראדון למבנה

שיטות בניה המתאימות כנגד הראדון הינן יעילות מאד במניעת החדירות של גז הראדון. בהתקנה נכונה ומקצועית, שיטות פשוטות וזולות אלה מועילות בהורדת רמות הראדון בחלליהם הפנימיים של המבנים. כל בית חדש צריך להיבדק כתנאי לאכלוסו, בן שנבנה עם אמצעים להורדת ריכוזי הראדון ובמיוחד אם לא. ככלל רוב הרשויות בארץ דורשות לבצע בדיקת גז ראדון כתנאי לטופס 4 או כתנאי לתעודות גמר. מכון אנפה מספק שירותים לבדיקות גז ראדון גם לטובת האישורים הנדרשים ע"י הרשויות לטופס 4 או לתעודות גמר. במידה ורמות הראדון חורגות מן התקנים שהציב המשרד להגנת הסביבה, יש לבצע פעולות שיפור ואז לבצע שוב בדיקה השוואתית שתקבע האם הריכוזים כעת תקינים. לייעוץ מקצועי בנושא ולאספקת השירותים הינכם מוזמנים ליצור קשר בכל עת עימנו בטלפון 1800800771 – אנפה, ולבקש ייעוץ מן הבודק המוסמך על ידי המשרד להגנת הסביבה הישראלי. ניתן אף להשאיר הודעה 24 שעות ביממה ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

גז ראדון: המדריך השלם

  1. גז ראדון: סקירה כללית.
  2. איך חודר גז הראדון לביתכם?
  3. כיצד תבדקו את ביתכם?
  4. מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה שתקבלו?
  5. איך להוריד את רמת גז הראדון בביתכם?
  6. הסיכונים בחשיפה לגז הראדון.
  7. הנחות ועובדות אודות הראדון.