שיטות יעילות לצמצום גז הראדון

מכיוון שככל הידוע, אין רמת ראדון בטוחה, הרי שתמיד עלול להיות סיכון. אבל ניתן לצמצם את הסיכון על ידי הפחתת ריכוזי גז הראדון בבית.

קיימים מספר שיטות מוכחות היעילות לצמצום הראדון בבית, זו שבה משתמשים על פי רוב היא מערכת צינורות איוורור הכוללת מאוורר, ואשר שואבת את הראדון מתחת לבית ומפנה אותו אל החוץ. מערכת זו, הידועה בשם "מערכת שאיבת ראדון מתחת ליסודות המבנה", אינה מחייבת לערוך שינויים בבית. איטום סדקים ופתחים אחרים ביסודות הבית מגבירה את יעילותה של מערכת זאת ואת ההצדקה להשקיע בה. ניתן להתקין מערכות דומות בבתים בהם יש חללים נמוכי תקרה (מרחבי זחילה). קבלני הראדון יכולים להשתמש בשיטות אחרות שעשויות גם הן להיות יעילות בביתכם. התאמת המערכת לביתכם תלויה בתכנון הבית ובגורמים נוספים.

משפצים את הבית ומה לגבי גז הראדון?


אם אתם מתכננים לבצע שיפוצים בבית, למשל הפיכת אזור לא גמור במרתף למרחב מגורים, איכלוס של מרתף קיים, סגירת חלל לחדר וכו' הרי אז חשוב במיוחד לבדוק הימצאות גז ראדון באזור זה לפני תחילת השיפוצים. אם הבדיקה שלכם מורה על בעיית ראדון, ניתן לכלול בשיפוצים שלכם בצורה זולה טכניקות להפחתת ומניעת חדירות גז ראדון. היות שהשיפוצים יכולים לשנות את רמת הראדון בכל בית שהוא, מומלץ לבדוק זאת שנית לאחר תום העבודות.

מלבד אתר מכון אנפה והאתר של המשרד להגנת הסביבה הישראלי, ניתן להשיג מידע נוסף להפחתת הראדון הנידון במדריך לצרכן המתייחס להפחתת ראדון של המשרד להגנת הסביבה האמריקאי (EPA- www.epa.gov/radon/pubs).

מחיר טיפול בגז הראדון בביתכם תלוי באופן בו הבית נבנה ובחומרת בעיית הראדון. את מרבית הבתים ניתן לתקן בערך באותו מחיר כמו של תיקונים רגילים בבית. מחיר התיקון עשוי להשתנות מאד, תוכלו לפנות אלינו לייעוץ בנושא. ניתן לבצע את הבדיקה המקדימה בעזרת בודק ראדון שלנו המוסמך ע"י המשרד להגנת הסביבה, כן במקרים אחרים אנו יכולים לשלוח לכם ערכות בדיקת גז ראדון הייעודיות לשליחה בדואר ישראל ובכך להוזיל את עלויות הבדיקות.

איך להוריד את רמת גז הראדון בביתכם?

במרבית המקרים ניתן לטפל בעלויות סבירות.

צמצום רמות גז הראדון בבית דורשת ידע טכני וכישורים מיוחדים. כדאי לכם להיעזר ביועצים ואנשי מקצוע שהוכשרו לטפל בבעיות שמקורן מגז ראדון המזהים ומנתחים את בעיית הראדון בביתכם ועוזרים לכם לבחור בשיטת הטיפול המתאימה.

כמו כן, עליכם לשוב ולבדוק את ביתכם לאחר שטופל כדי שלוודא שרמות הראדון אכן פחתו (בדיקה השוואתית לפני ואחרי ביצוע פעולות שיפור). נוסף על כך, רעיון טוב הוא לשוב ולבדוק את הבית מעת לעת כדי להיות בטוחים שרמות הראדון נותרו נמוכות.

שרטוט זה מציג במקביל מספר שיטות להפחתת ראדון, במערכת טיפוסית זו יש רק צינור אחד שעובר דרך רצפת המרתף; את הצינור ניתן גם להתקין בצידו החיצוני של הבית.

גז ראדון: המדריך השלם

  1. גז ראדון: סקירה כללית.
  2. איך חודר גז הראדון לביתכם?
  3. כיצד תבדקו את ביתכם?
  4. מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה שתקבלו?
  5. איך להוריד את רמת גז הראדון בביתכם?
  6. הסיכונים בחשיפה לגז הראדון.
  7. הנחות ועובדות אודות הראדון.