בדיקות רעש תעסוקתיות

רעש, המוגדר כ"קולות רמים שאינם נעימים לאוזן", נמצא כמעט בכל מקום, כמעט כל הזמן. אם נחליט שאנחנו עומדים במקום, לא זזים ולא מוציאים הגה, סביר להניח שלא נזכה לשמוע שקט מוחלט. קולות של מכוניות נוסעות, צופרים, מזגנים, מכונות ומכשירים של מקומות העבודה הנמצאים בסביבה וקולות נוספים יגיעו אל אוזנינו, כי הם תמיד שם, הקולות האלה. למעשה, ישנם קולות שכבר כל כך התרגלנו אליהם, עד שאנחנו אפילו כבר לא שמים לב אליהם. אבל, חשוב מאוד לשים לב לקולות השונים המגיעים אל אוזנינו, משום שרעשים בעוצמות גבוהות יכולים לגרום לנו לנזקים בריאותיים חמורים.

רעשים במקומות העבודה

כאמור, אי אפשר להימנע לגמרי מחשיפה לרעש. אולם, כאשר מדובר במקומות עבודה מדובר בחשיפה שהיא לרוב הרבה יותר ממושכת, מה גם שבמקומות עבודה רבים עוצמת הרעשים היא הרבה יותר גבוהה. זאת משום שמקומות עבודה רבים עושים שימוש במכונות רועשות אשר עוצמת הרעש שהן מפיקות הינה גבוהה מאוד, לעתים אפילו גבוהה מהמותר, ומקומות עבודה אחרים מוקמים באזורי תעשייה בהם מצויים מפעלים שונים העושים שימוש במכונות רועשות, ועוד לא הזכרנו את הרעשים ה"רגילים" של המזגנים, של המעליות ושל מכשירים נוספים הפועלים במקומות אלה כמעט ללא הפסקה.

תקנים ישראליים לרעש

רעש נמדד בדציבלים, כאשר על פי קביעת המשרד לאיכות הסביבה ישנן רמות שונות של רעש: 30 דציבלים ומטה היא רמה שנחשבת שקטה; בין 31 ל-60 דציבלים מדובר ברמת רעש סבירה; רמה של מעל 60 דציבלים נחשבת רמה מטרידה ורמה של 80 דציבלים ומעלה נחשבת רמה לא סבירה שיכולה לגרום לנזקים בריאותיים. על מנת להמחיש עד כמה השהייה במקומות עבודה יכולה לגרום לנזקים בריאותיים נציין, כי מכונה תעשייתית סטנדרטית גורמת לרעש ברמה של 85 דציבלים וכן, כי חשיפה לרעש ברמה של 110 דציבלים במשך מספר דקות עלולה לגרום לפגיעה בכושר השמיעה.

בדיקות רעש במקומות עבודה

ממחקרים וממעקבים שבוצעו עולה, כי עובדים רבים חשופים לרעש מזיק במקומות העבודה, ולראיה – פגיעה בשמיעה היא אחת ממחלות המקצוע הנפוצות ביותר בארץ. בנוסף, עלולה החשיפה לרעש לגרום גם לפגיעה בריכוז העובד ובתפוקתו, לסטרס, לעלייה בלחץ הדם ולבעיות רפואיות נוספות. על מנת לוודא שהשהות בסביבת העבודה אינה יכולה לגרום לעובדים שלכם לנזקים בריאותיים כאלה ואחרים, חשוב מאוד להזמין מומחים לביצוע בדיקות רעש במקום העבודה.

בדיקה זו צריכה להתבצע רק על ידי בודק מוסמך מטעם משרד התמ"ת, והיא נחלקת לשני חלקים:

  • בדיקת שטח (מיפוי) – בדיקה של מרחב העבודה לרבות עמדות העבודה של העובדים, מכונות הפועלות במקום ועוד.
  • בדיקה אישית – בדיקה של כל עובד ועובד על מנת להעריך את מידת חשיפתו לרעש במהלך יום עבודה שגרתי. במקומות המעסיקים עובדים רבים יבוצעו הבדיקות באמצעות מדגם מייצג שלהם.

פעולות להפחתת הרעש ומידת החשיפה אליו

במידה שעל פי הבדיקות יימצא, שרמת הרעש במקום העבודה עולה על הרמה המותרת, חייב בעל המקום לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להפחית את עוצמת הרעש ו/או את מידת חשיפתם של העובדים אליו, ביניהן:

  • הפחתת מידת הרעש באמצעים טכניים כגון יצירת בידוד אקוסטי משופר, שימוש במכונות שקטות יותר ועוד.
  • הפחתת מידת החשיפה של העובדים למקורות הרעש.
  • אספקת מגני אוזניים אישיים לכל עובד.
  • קביעת בדיקות רפואיות תקופתיות לכל העובדים.

על העובדים, מצדם, מוטל להשתמש באמצעי ההגנה שסופקו להם ולהגיע במועד לבדיקות הרפואיות שנקבעו להם.

בנוסף, יש לבצע בדיקות רעש נוספות אחת לתקופה, על מנת לוודא כי העובדים מוגנים ככל שניתן מפני נזקי החשיפה לרעש, וכי מצבם הבריאותי לא התדרדר.

אנפה לשירותכם – בדיקות רעש תעסוקתיות

מכון אנפה מתמחה בביצוע בדיקות רעש תעסוקתיות בכל סוגי מקומות העבודה, כולל מפעלי תעשייה, בנייני משרדים ועוד. הבדיקות מתבצעות על ידי בודקי רעש מוסמכים ומנוסים, הנעזרים במכשור המתקדם ביותר למדידת עוצמות הרעש.

בסיום הבדיקה תקבלו מהבודק דו"ח מפורט המתאר את מפגעי הרעש השונים, במידה שנמצאו כאלה, וכולל המלצות להפחתת עוצמות הרעש ולהקטנת מידת החשיפה של העובדים אליו.

לקבלת מידע נוסף אודות בדיקות רעש תעסוקתיות במקומות עבודה ולהזמנת עבודה –
צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.