בדיקות רעש סביבתיות

רעש מוגדר כ"קולות צורמים ובלתי נעימים לאוזן", ולכן יכול להיות מפגע סביבתי חמור, אשר לא רק מפריע בשגרת החיים, אלא עלול גם לפגוע בבריאות הפיזית של הנמצאים בסביבתו. רעש שחורג מהרמה המותרת יכול לגרום לעצבנות ולמתח מתמשכים וכן לתחושת חוסר אונים ההופכת לעתים לרצון לפעול באלימות כנגד מקור הרעש. יתרה מזאת – מחקרים הוכיחו שאנשים שסבלו מרעש לאורך זמן נטו יותר לסבול מבעיות בריאותיות שונות, ביניהן פגיעה זמנית או כרונית בשמיעה, לחץ דם גבוה, שיבוש קצב הלב, שיבוש פעולת הכליות, התמוטטות עצבים ואף אירוע מוחי, הנגרם בדרך כלל כתוצאה מסטרס.

יש רעש ויש רעש

הרעש סובב אותנו כמעט 24 שעות ביממה. הוא נמצא בכל מקום ואי אפשר להתחמק ממנו לגמרי. אולם, כמו כל דבר אחר, כאשר הוא חורג מהמקובל, הוא עלול להזיק. המשרד לאיכות הסביבה קבע רמות שונות של רעש: רמה של עד 30 דציבלים נחשבת שקטה ורמה של עד 60 דציבלים נחשבת סבירה. רמת קול של מעל 60 דציבלים נקבעה כרמה חזקה ומטרידה, ורמה של מעל 80 דציבלים נקבעה כרמה בלתי סבירה שיכולה לגרום לנזקים. על מנת לסבר את האוזן נציין, כי מטוס שממריא גורם לרעש בעוצמה של בין 140 ל-150 דציבלים, כך שאפשר להסיק, שמי שמתגורר ליד נמלי תעופה והבידוד האקוסטי במקום מגוריו לקוי, חשוף לפגיעות פיזיות ונפשיות חמורות.

על מנת לוודא שהשהות בסביבת המגורים שלכם לא תגרום לכם בעתיד לנזקים בריאותיים כאלה ואחרים, חשוב מאוד להזמין מומחים לביצוע בדיקות רעש. על אחת כמה וכמה הדבר חשוב כאשר אתם מתעתדים לעבור לנכס חדש, שכן בעלי הנכס יכולים שלא לדווח לכם אודות רעשים סביבתיים אשר יכולים, כאמור, לגרום נזקים בריאותיים חמורים לכם ולבני ביתכם, וגם, כמובן, להוריד את ערך הנכס בצורה משמעותית ולפגוע ביכולתכם למכור אותו בבוא העת.

בדיקות רעש סביבתיות – מהלך הבדיקה

המומחים בביצוע בדיקות רעש סביבתיות יגיעו אל הנכס ויבצעו בדיקה של כל מקורות הרעש הקיימים בסביבה באמצעות מכשור מיוחד. הבדיקה נחלקת לשני חלקים:

  • בדיקות רעש הולם – רעשים הנובעים מבידוד אקוסטי לקוי בין דירות המבנה כגון צעדים, גרירת רהיטים וחפצים ועוד.
  • בדיקות רעש נישא – בדיקת מקורות של רעש הנישא באוויר כגון רעש מכוניות, מוזיקה מדירות השכנים או מבתי עסק הנמצאים בקרבת מקום, רעשים הנובעים מפעולתם של מזגנים, מעליות וצנרת ועוד.

ניתן גם להזמין בדיקות רעש על מנת לתעד זעזועים בבניינים הנגרמים כתוצאה משיפוצים ממושכים וכן על מנת לתעד הטרדות מכוונות מצד שכנים. במקרים אלה מתבצע ניטור רעשים ממושך בתחנת ניטור המוקמת במקום למשך 24 שעות או יותר – על פי הצורך.

עם סיום הבדיקה תקבלו דו"ח מקיף המפרט את מפגעי הרעש השונים, במידה שנמצאו כאלה הגורמים לרעש החורג מהרמה המותרת.

פתרונות לרעש

חשוב לדעת, כי אם מדובר במפגעים חמורים ואתם עומדים לפני ביצוע עסקת רכישה של הנכס, הדו"ח שתקבלו יוכל לשמש אתכם לצורך ביצוע משא ומתן מחודש על ערך הנכס. לאור הממצאים שנתגלו תוכלו לדרוש מבעלי הנכס לבצע פעולות להפחתת הרעש כמו התקנת חלונות כפולים, שיפור רמת הבידוד האקוסטי בנכס ועוד. במידה שבעל הנכס אינו מעוניין לבצע את השינויים הדרושים, שמורה לכם, כמובן, הזכות לבטל את העסקה.

אנפה – המכון הישראלי לאיכות הסביבה

מכון אנפה מתמחה בביצוע בדיקות רעש סביבתיות באמצעות המכשור המתקדם ביותר לאיתור מקורות רעש ולמדידת עוצמת הרעש בדיוק המרבי. הבדיקות מתבצעות על ידי אנשי מקצוע מומחים בעלי רישיון מטעם משרד התמ"ת, המחויבים לביצוע בדיקות מקיפות ברמה הגבוהה ביותר. בסיום הבדיקה תקבלו מאנשי המקצוע דו"ח מפורט ובו כל ממצאי הבדיקה, ובמידה שאכן נמצאו מפגעי רעש החורגים מהתקן – גם המלצות לפעולות שאפשר לנקוט על מנת להקטין את החשיפה אל מקורות הרעש ולהפחית את נזקיהם.

זכרו: רעש הוא לא רק מטרד, הוא גם עלול לסכם את בריאותכם. אם אתם מרגישים שאתם חשופים למפגע רעש – אל תהססו. הזמינו בדיקת רעש עוד היום ושמרו על בריאותכם.

לקבלת מידע נוסף אודות בדיקות רעש ולהזמנת בדיקת רעש שתתבצע על ידי המומחים בתחום – פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.