בדיקת גז ראדון בממד

במכון אנפה מבצעים בדיקות מקצועיות ברישיון המשרד להגנת הסביבה עבור גילוי גז ראדון בממד. מדובר בגז החודר מהקרקע ומחומרי הבנייה ושאין אפשרות לזהותו ולכמת אותו ללא מכשור מיוחד. הבדיקה עצמה מבוצעת באופן מקצועי בהתאם לדרישות החוק ובהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה לפי סוג הבדיקה הנדרש. במידה ומתגלית חריגה בהתייחס לתקנים, נייעץ ונמליץ על פעולות מתאימות שבהן יש לנקוט.

 

גז ראדון והסכנה שבו

גז ראדון הינו גז רדיואקטיבי אציל נטול טעם, ריח וצבע הנוצר מהתפרקות של היסוד ראדיום. יסוד זה נמצא בחומרי בנייה ובסוגי קרקעות שונים. גז הראדון הינו בעל כושר חדירה גבוה מן הקרקע לתוך מבנים וממדים. בנוסף, כמות הראדון בממ"ד תלויה גם במיקום החדר בבית, בין אם הוא צמוד קרקע או במרתף או בקומה עליונה שאינה צמודה לקרקע, כניסות ופתחים ברצפת הממ"ד כמו תשתיות חשמל, מים וביוב, או סדקים ברצפה ובקירות משפיעים על ריכוז הגז בחלל הנבדק. כמו כן, ריכוז הגז תלוי גם בלחצים אטמוספריים, באטימות המבנה ובאם יש או אין בו אוורור ורמת היעילות של האיוורור. חשוב לציין כי שאיפה של גז זה בריכוזים גבוהים חושפת את ריאות האדם לקרינת אלפא מייננת, העלולה לגרום לסרטן. כמו כן, משום שכאמור אין אפשרות לחוש בנוכחות הגז, לאיתורו ולקביעת ריכוזו נדרש ציוד מדידה מיוחד כפי שיש ברשות חברתנו.

 

מדידת ריכוזי ראדון בממד

מדידת גז ראדון בממד שאנו עורכים בוחנת את ריכוזי הגז ביחידות של בקרל למטר מעוקב, והיותם מותאמים או חורגים מהסף המותר העומד על 200 בקרל למטר מעוקב בבדיקה ארוכת טווח. במקרים שבהם התגלה ריכוז גבוה מהמותר של גז הראדון אנו ממליצים על פעולות המכונות מיטיגציה, שיפחיתו את ריכוז גז הראדון בממד או במבנה הנבדק עד לתקנים הנדרשים.

ישנם איזורים מסויימים בארץ המוגדרים כ"מועדים לראדון" כדוגמת ירושלים והסביבה, כרמיאל והסביבה, ערד, מעלה אדומים ועוד. באיזורים אלו סטטיסטית נמצאו יותר חריגות של גז ראדון. באיזורים כאלו חשוב לבצע בדיקה קצרת טווח בתנאים סגורים (בדיקה האורכת 3-7 ימים) ובמידה והתוצאות תקינות מבצעים מיד בדיקה ארוכת טווח בתנאי מחייה רגילים (בדיקה האורכת 3-6 חודשים). במידה ומתגלות חריגות יש לפעול ולהוריד את רמות הראדון החריגות.

 

טיפול בחריגות גז ראדון

אם אתם נדרשים בבדיקת גז ראדון בממד, במרתף או בכל מבנה צמוד קרקע לצרכי קבלת טופס 4, או במידה שהתגלתה חריגה בממד או במרתף או במבנה שלכם, ניתן ליישם מערכות המונעות ומפחיתות את ריכוזי הגז בשיעור גבוה מאד ובהצלחה רבה. כמו כן, אנו ממליצים ליישם בעת בניית הבית והממד שיטות בניה יעילות ופשוטות התורמות להורדה משמעותית של ריכוזי גז הראדון.

 

הזמנת בדיקות גז ראדון בממד

להזמנת בדיקות מקצועיות ומורשות לגז ראדון בממד ובחללים נוספים בבית, ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא, צרו קשר עם מכון אנפה בטלפון 1-800-800-771.